Skład autorów tej książki gwarantuje, że to książka dobrze i fachowo napisana. I tak jest w istocie.
Zaczyna się od planowania wdrożenia pod kątem uwarunkowań zarówno technicznych, jak i co warte podkreślenia, biznesowych (odtwarzanie po awariach).
Czyli nie obracamy się w jakiejś wyimaginowanej przestrzeni, a analizujemy konkretne środowisko, w tym również rozwiązania wieloserwerowe. Począwszy od konfiguracji hosta sesji, przez VDI, po przez zarządzanie profilami i danymi użytkowników – wszytko to poparte przykładami i wyczerpującymi wyjaśnieniami.
Chyba najbardziej rozbudowanym (bardzo dobrze), jest rozdział poświęcony wdrażaniu pojedynczego serwera RD Virtualization Host.
Dlaczego to dobrze – bo wydaje mi się, że to chyba kluczowy moment do przebrnięcia.
Jeden z rozdziałów poświęcony jest zabezpieczaniu środowiska użytkownika. Mówi o problemach zabezpieczenia serwera, dostępu do rejestru, czy zamykaniu tzw. „bocznych furtek”, a następnie o zabezpieczaniu połączeń RDP.
Do tego wszystkiego dochodzi krążek CD, na którym znajdziemy trochę gotowych
skryptów pisanych w Windows PowerShell i VBScript. Może ich trochę mało – ale i z tych, co są, można się też trochę dowiedzieć. Ważne jest, iż są na nim łącza do narzędzi i zasobów Remote Desktop Services.
Książka w pełni zasługuje na miano Resource Kit’a – i gorąco polecam.
Jej opis i spis treści jak zwykle polecam do przejrzenia.