Vademecum Administratora Windows Server 2012 R2 – przechowywanie danych, bezpieczeństwo, sieci

Windows Server 2012 R2 Vademecum Administratora             Wszyscy chyba znamy tą serie. To łatwo rozpoznawalna książka. Wiecie Państwo po czym? – po tym ze jest najbardziej zniszczona przez Adminów, którzy często się z nią nie rozstają w swojej codziennej pracy.       To chyba najlepsza rekomendacja tej serii. Nie jest wiele podręczników do serwera 2012 w wersji R2. Nie tak dawno opisywałem książkę z tej serii a dotyczącej podstaw, konfiguracji tego serwera. Teraz pora na coś trudniejszego (chyba) i ciekawszego. Na pewno coś bardzo ważnego. Czy można bowiem przecenić zagadnienia związane z bezpiecznym, odpornym na uszkodzenia i błędy, przechowywaniem danych. Bezpieczeństwo to również kopie i magazyny. To wszystkie zagadnienia związane z administrowaniem systemami plików. Najczęściej mamy przecież do czynienia z macierzami RAID i konkretnymi (logicznymi czy fizycznymi) dyskami.                     To wreszcie wszystkie zagadnienia związane z systemem magazynowania i co równie ważne, ze względu na bezpieczeństwo, optymalne zarządzanie dostępem do plików i systemem uprawnień. To czynności, które może nie są wykonywane codziennie, ale tym bardziej ważnym jest szybkie przypomnienie i podanie w syntetycznej postaci wszystkich informacji. Dzięki temu, że bez mała wszystkie ‚”ścieżki”, opcje i możliwości w tej książce znajdziemy ujęte w postaci przejrzystych tabel i list bez zbędnych opisów – bo przecież chodzi o przypomnienie i pewność a nie naukę. To właśnie główna idea tych podręczników. Dzięki niej i nieprzypadkowemu formatowi tej książki jest ona tak chętnie i często używana przez Adminów. Dodam jeszcze, ze zakres omawianych (choć to nie jest omawianie a bardziej lista wyborów) jest znacznie szerszy. Dotyczy między innymi opcji jakie możemy zastosować przy instalowaniu i konfiguracji serwerów DHCP, jak możemy optymalizować DNS, czy też dotyczy zagadnień ocierających się już o bezpieczeństwo, czyli na przykład kontrolowania połączeń w sieciach TCP/IP. Wreszcie najważniejsze dla bezpieczeństwa serwera czyli szyfrowanie danych, tworzenie kopii zapasowych, poprawność częstotliwości ich wykonywania. Nie mało znajdziecie tam Państwo również tabel definiujących opcje konfiguracji i sposobów zarządzania urządzeniami zewnętrznymi takimi jak drukarki. Myślę, że nie ma potrzeby zachwalanie tej książki. Jej funkcjonalność i codzienna użyteczność nie jest kwestionowana przez nikogo, kto spotkał się z serią Vademecum Administratora. Pozostaje mi tylko powiedzieć, że tu znajduje się spis treści Vademecum Administratora Windows Server 2012 R2.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Active Directory, Vademecum Administratora i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Vademecum Administratora Windows Server 2012 R2 – przechowywanie danych, bezpieczeństwo, sieci

  1. Łukasz pisze:

    Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?

    • admin pisze:

      Dziękuje za bardzo inteligentne pytanie Panie Łukaszu. Myślę że spamerskie linkowanie wciąż będzie kwitło – dziennie usuwam około 30 takich wpisów. Na marginesie mógłby to być komentarz chociaż do jakiejś książki o fotografii i usługach – jaką to próbuje Pan nie za bardzo etycznie „reklamować”. Przepraszam że pozwoliłem sobie na skasowanie linku – ale wyglądał dość śmiesznie przy komentarzach akurat tej książki – dla zainteresowanych zostawiam Pana adres mailowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>