Training Kit 70-642 wydanie II po polsku

            Ledwo napisałem o pojawieniu się podręcznika 70-640 w II polskim wydaniu, a tu już niespodzianka. Śladem anglojęzycznej wersji 70-642 pojawia się również uzupełniona o rozszerzenia i poprawiona, druga edycja tej książki po polsku. Dotyczy ona konfigurowania infrastruktury sieciowej Windows Server 2008 w wersji R2. Brawa dla wydawcy. Opis tej serii wydawniczej zamieściłem w poprzednim wpisie, przejdę więc od razu do konkretów. Co zaliczyć można do infrastruktury sieciowej ? Są to na pewno, jakby materialne jej składniki, czyli komputery klienckie wraz z systemem operacyjnym i softwarem, ale również serwery plików, wydruku. Książka pokazuje na przykład, jak uaktualniać to oprogramowanie. Oczywiście tak, by proces ten zautomatyzować, ale zarazem zrobić to optymalnie. Wiemy, jak często przychodzi nam dystrybuować takie aktualizacje i ile czasu na to czasami musimy poświęcić. Ale to zakres najczęściej wykonywanych prac związanych z konfigurowaniem infrastruktury. Do zagadnień tyleż rzadziej wykonywanych co znacznie bardziej skomplikowanych należy wdrażanie i konfigurowanie serwerów DNS czy DHCP – czemu dość dużo miejsca w podręczniku tym poświęcono. Należy pamiętać, iż do infrastruktury sieci należą również podsieci, routery, konfiguracja routingu, połączeń internetowych, sieci zdalnych czy połączeń bezprzewodowych. Również musimy konfigurować, analizować i optymalizować ustawienia IPsec czy Firewall, Network Access Protection – czyli to wszystko od czego zależy bezpieczeństwo naszej sieci. Na co dzień, każdy Administrator monitoruje bieżące zdarzenia i analizuje je. Musi również analizować wydajność i rozwiązywać z nią związane problemy. Każdy z nas dostaje wiele informacji niemal codziennie (oczywiście w zależności od rozległości sieci) na temat – klient ABC skarży się że mu aplikacja gwałtownie zwolniła, że coś tam przestało działać itp. Trzeba na to wszystko reagować. Ażeby optymalnie reagować – trzeba się na tym znać – a do tego naprawdę warto mieć tą książkę i często z niej korzystać – gorąco polecam. Opis i spis treści można zobaczyć tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowości książkowe, Training Kit, Windows Server 2008 R2 i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>