Książka, podręcznik w Nowym 2014 Roku

            No właśnie – już minął rok i jesteśmy w Nowym. Czy będzie to kolejny rok spadku legalnego czytania? Każdy zapewne, składając życzenia w tej przełomowej  24-tej godzinie, pomyślał i o tym, co  dla siebie samego by chciał, żeby się sprawdziło. Ja też pomyślałem, choć targany dziwnościami naszego „polskiego świata”. Gombrowicz używał na to wspaniałego słowa – „degrengolada”. Wielki Wańkowicz pisząc kiedyś maluteńkie artykuliki w tygodniku „Kulisy”, pisał ,  że jak ktoś pisze „dupa” to cenzura robi z tego biedronkę czyli „d” i parę kropek. Zastrzegam się – to nie ma nic wspólnego z Biedronką, które to sklepy tak imponująco szybko nam rosną co skrzyżowanie w mieście. Pomyślałem oczywiście o książce i jej miejscu w naszym domach, w pracy. Dziwne to czasy, dziwne to miejsce, gdzie portal chomikuj mało że istnieje, to jeszcze wygrywa sprawy przed polską jurysdykcją. Na Boga, jeżeli ktoś dysponuje wiedzą i chce się nią podzielić z innymi pisząc podręcznik, to za jego wiedzę i czas należy mu się rekompensata – czyli pieniądze – czy to jeszcze kogoś dziwi gdy minęły czasy radosnego socjalizmu!  A prawo autorskie podobno obowiązuje od jakiegoś czasu w Polsce. Gdzie właśnie tu firma Google robi co chce z polskimi reklamodawcami podśmiewając się z nich równie często „kasując”  pieniądze – jak zmieniając algorytm.

                   Czasami słyszę opinię – „…książki są bardzo drogie..”. Czy aby to jest prawda? Czy aby nie przykładamy różnych miar do tych samych, miłościwie nam panujących, złotówek? Jak zapraszam swoją Żonę na kolacje do jakiegoś fajnego lokalu, nowo otwartej knajpy – to zostawiam tam minimum dwieście PLN i jest równie fajne co skromnie. Co? – macie Panowie inne doświadczenia? Jeżeli tak to tylko w „górę”. Biedna KSIĄŻKA – nie może z taką kolacją konkurować. Przepraszam za sarkazm – ale proszę nie oszukujcie samych siebie, nie mówcie że książka jest droga !

Nie róbmy więc biedronki (cytat z Wańkowicza) z tego co jest po zupełnie przeciwnej stronie głowy, by nie popaść w totalną degrengoladę – czego Państwu i sobie w tym Nowym 2014 Roku życzę – po prostu precz z „trzynastkami”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>