Książka – gdzie kupować bez ryzyka ?

   Namnożyło się nam miejsc w Internecie, gdzie widnieją książki dla profesjonalistów z branży IT. Jest ich naprawdę sporo i to dobrze, ale …                Prześcigają się niestety te „księgarnie” tylko jednym – ceną. Nie terminem dostawy, nie jej pewnością, doradztwem, znajomością co w książce jest i dla kogo jest ona dobra, a dla kogo niewystarczająca. Niestety tak naprawdę tylko ceną, bo o jej „zawartości” próżno się w takiej księgarni dowiadywać. Jak widzę termin realizacji zamówienia wynoszący 7 dni roboczych (a tak naprawdę Bóg jedynie raczy wiedzieć kiedy ją dostanę i w jakim stanie) – na w miarę popularną i nową książkę z naszej branży, to przyznaje, że mnie trochę strach ogarnia. Wniosek z tego jest prosty – ta firma działa na zasadzie – znam adres wydawcy, hurtownika i jak ktoś coś zamówi no to zamawiam, czekam, aż ta jedna sztuka dojdzie i wysyłam do klienta. Nie trzymam nawet najmniejszego stoku – ale jaką mam niską cenę ! No właśnie – jak widzę, że jakaś tam „księgarnia internetowa” sprzedaje książki z 25% upustem od ceny jaka widnieje na książce to naprawdę łapie mnie strach przed tą transakcją – czy nie jest to na przykład książka trochę używana z allegro. Myślę że w najlepszych warunkach, sklep ten ma u hurtownika upust rzędu 30%, a więc jedzie na zysku 3-5% – a to zapewne nie wystarczy na pokrycie kosztów. Firma taka więc musi oszczędzać na wszystkim. Pewnie jest to jedna osoba, która jak nie siedzi przed komputerem to szykuje „oszczędne” paczki, nie rzadko bez faktury i bez paragonu – oby bowiem tylko nie trafiła się reklamacja – bo wtedy chyba zarówno nabywca jak i  dostawca mają bardzo poważny problem. Szukając czegoś w internecie często napotykam na kuriozalną treść o książce z serii Training Kit na stronie ze zdrowiem w nazwie.

              A co myśleć o „księgarni”, która ma wszystko – literaturę piękną, klasykę, słowniki, podręczniki do nauki języków obcych, psychologie, religie, mapy, literaturę dla dzieci, politykę, podręczniki szkolne, ogrodnictwo, historie, filozofie, rolnictwo i medycynę – słowem pełna lista wszystkich możliwych książek i klientów obsługuje zapewne jedna osoba.  Co – niemożliwe? niestety możliwe, możliwe.

   Myślę, że żeby być w porządku w stosunku do kupującego, to trzeba się znać na tym co się sprzedaje, – choć trochę. Dlatego nigdy nie kupie samochodu u astronoma, buty oddaje do szewca, a Vademecum Administratora SQL Server w takiej „księgarni” nigdy nie kupie i to jest nijako wytłumaczenie dlaczego w swoich komentarzach książek, podaje adres jednej, sprawdzonej księgarni.

           Kiedyś, bodaj na portalu goldenline.pl, toczyła się dyskusja, gdzie lubimy kupować książki. Bardzo mi się spodobała czyjaś wypowiedź, że książki do czytania najwspanialej kupuje się w starych, ciasnych zapomnianych księgarniach, często antykwariatach, gdzie unosi się zapach starej książki, gdzie za kontuarem stoi starszy, pochylony przez czas siwy pan, który wydaje się, przeczytał już wszystkie książki i z ciepłym uśmiechem doradzi co dla siebie wybrać.  Książki specjalistyczne, jak wynikało z tej dyskusji, kupujemy w wyspecjalizowanych, sprawdzonych księgarniach – i to chyba mądry i bezpieczny  wybór.                                                                                                                                                      A swoją drogą www.goldenline.pl  – to bardzo fajny portal – zajrzyjcie tam Państwo czasami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, książki IT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>