Java Projektowanie aplikacji

        No właśnie, minął 2014 i jesteśmy już w drugiej połowie stycznia nowego, miłościwie nam panującego, 2015 roku. Z przykrością stwierdzam, że tak naprawdę nic wielkiego od początku grudnia zeszłego roku się nie wydarzyło. Mówiąc szczerze, to właściwie nic się nie zdarzyło do chwili obecnej. Wydawnictwa niczego nie zapowiadają właściwie i w styczniu. Nie zawsze tak bywało, choć koniec roku to fura innej pracy – inwentaryzacje, spisy, remanenty, zamykanie roku….

       Chcąc jednak zakończyć rok 2014 i rozpocząć 2015  jakimś miłym akcentem sięgam po podręcznik, który ukazał się już w tym roku na początku stycznia. To książkaJava Projektowanie aplikacji WWW„. Wszyscy wiemy, iż popularność tego języka Javajest bardzo duża i według zarówno mojej opinii, rozmów z Państwem jak i moimi kolegami – wciąż ma tendencje zwyżkową. To chyba zasłużony sukces. Stąd też, wszyscy piszący w Javie powinni być zadowoleni sięgając po tą książkę wydaną przez Helion. Zarówno ci z Państwa dla których Java jest znanym narzędziem, wykorzystują ten język do małych aplikacji jak i dla tych którzy używają go  do bardzo dużych, wielowątkowych zastosowań – ta książka jest warta przeczytania. Z tego co się dowiedziałem, to wyższe uczelnie zaczęły promować Jave przez organizowanie szkoleń. Przykładem, jak mi doniesiono, może być moja ulubiona Politechnika Łódzka (wspomnienia). Ale wróćmy do książki. Jej bardzo istotną zaletą jest pragmatyczne podejście do wykorzystywania tego języka. Zawarte w książce przykłady jak przy pomocy serwletów i stron JSP (sposób ich omawiania) tworzyć strony WWW – wróży szybkie pierwsze efekty w ich budowaniu. Ale na tym nie koniec. Książka idzie znacznie dalej pokazując zaawansowane narzędzia takie jak szkielet Struts 2, Spring Web MVC czy JSF 2. Pomimo, iż w tytule tego podręcznika jest tylko Java, to znajdziecie tu Państwo również dużo informacji o takich językach jak Scala lub Groovy znowu w bardzo pragmatycznym ujęciu. Autor sugerując wykorzystywanie tych języków pokazuje, iż w niektórych przypadkach radzą sobie one lepiej niż Java.

W sumie książkę można polecić wszystkim – i tym którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z Javą jako narzędziem służącym do budowania stron WWW, jak również i tym, którzy w Javie już coś „popełnili”. Jeszcze raz, dzięki bardzo pragmatycznemu ujęciu tematów, gorąco polecam jej lekturę. Dla pełnego obrazu tutaj znajdziecie Państwo spis treści Java Projektowanie aplikacji.

W związku z tym, iż nijako tą książką zamykam miniony rok i rozpoczynam nowy, proponuje zapoznać się Państwu z całą dostępną literaturą na świecie dotyczącą Javy.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Java, Strony WWW i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.