SQL Server 2012 – egzamin 70-642 – Training Kit

SQL Server 2012 70-642 Training Kit             Najnowsza książka, jaka pojawiła się dosłownie wczoraj, z popularyzowanej przeze mnie serii Training Kit. Ta dotyczy, jak wskazuje tytuł, ” Egzamin 70-642 Administrowanie bazami danych SQL Server 2012 Training Kit „. Na początek małe przypomnienie. Seria książek MS Prees „Training Kit” spełnia dwie oddzielne funkcje. Pierwszą z nich jest nauczenie jakiegoś zagadnienia, aplikacji, servera pod kątem jego obsługi, administrowania w codziennej pracy, drugą zaś, jakby będącą ukoronowaniem tej pierwszej funkcji, jest uwiarygodnienie nabytej wiedzy przez zdanie egzaminu certyfikującego. A tak właściwie czytając ją i ucząc się z niej, cel jest jeden – stanie się profesjonalistą w jakimś zakresie swoich działań IT. I tak jest również w tym przypadku. Oczywiście na początku opanujemy wiedzę na temat instalowania i konfigurowania SQL Servera. Następnie -zarządzać bazami danych i instancjami takimi jak: Database Engine, Analysis Services i Reporting Services.

            Nie mało miejsca w tej książce poświęca się zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem takimi jak ustawienia zabezpieczeń czy budowanie struktury uprawnień. Równie ważnym, i moim zdaniem bardzo dokładnie omówionym zagadnieniem jest tworzenie kopii zapasowych i przywracania danych. Wszyscy wiemy, jak jest to ważna czynność w codziennej pracy każdego administratora stanowiąca nieraz o bezpieczeństwie całego systemu.

           Następnym ciekawym i wdrażanym w pracy jest tzw. rozwiązanie wysokiej dostępności czyli AlwaysOn, replikacje dublowanie i oczywiście klastry. Zastosowanie jakiegoś rozwiązania musi pociągać za sobą próbę oceny jego wydajności. Również w tej książce, znajdziemy wiele materiału na temat monitorowania, a co za tym idzie i optymalizowania SQL Servera. To nie najłatwiejsze zagadnienia, i jak uczy doświadczenie, związane z tym problemy (optymalizacją wydajności) przysparzają wiele pracy i czasu. Tym bardziej cieszy, iż tak wiele miejsca w tej książce jest temu tematowi poświęcone. Nie od rzeczy ( na plus oczywiście) będzie wspomnieć, iż do książki dołączony jest krążek z testami próbnymi i dużą dawką praktycznych ćwiczeń. Jeszcze raz podkreślę to o czym wspominałem na początku – ta książka to kopalnia wiedzy, ale wiedzy jakby wyprofilowanej pod kątem codziennej naszej pracy administratora, problemów które trzeba rozwiązać w praktyce, na żywym organiźmie, gotowych ścieżek postępowania po które można zawsze sięgnąć.

                    Naprawdę polecam wszystkim tym, którzy chcą nauczyć się od początku, bądź pogłębić swoją pragmatyczną wiedze o administrowaniu SQL Serverem 2012. Opis tej książki i spis treści.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki IT, SQL Server, Training Kit i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>