Programowanie – to sztuka

          Przyznam się że właśnie takiej książki mi brakowało – a może nie tylko mnie. Dawno nie było takiej pozycji, która by starała się wspomóc młodych i bardziej doświadczonych adeptów sztuki programowania w tej zakres wiedzy, który ma charakter uniwersalny, bez względu na to w jakim języku programujemy. Ja, „człowiek starszej daty” uczyłem się na studiach programowania ( kto dziś pamięta takie języki jak ALGOL czy FORTRAN) zaczynając od nauki budowy algorytmów, rysunków blokowych ilustrujących przebieg działania danej aplikacji. Nie wiem jak dziś uczy się na studiach programowania. Jedno jest pewne – sztuka budowy schematów blokowych zawsze pomaga i uczy pewnego sposobu myślenia. Jak mam okazje spotykać się ze studentami na jakiś „gościnnych” wykładach i mam zilustrować jakiś fragment działań danego kodu zawsze sięgam do tego środka. Wszystko jest wtedy jasne, przejrzyste i co najważniejsze – jednoznaczne.

Zgadzam się z autorem tej książki, który mówi że myślenie jak programista to bardzo specyficzny sposób myślenia. Wszystkie przykłady w tej książce pisane są w C++. Myślę jednak, iż nie stanowi to problemu, bowiem przykłady te są na tyle przejrzyste, że wszyscy zrozumieją co autor chciał nam przekazać. No właśnie – to bardzo dobrze, że pewne tezy popierane są konkretnymi przykładami. Dzięki temu, książka, choć mówi o zagadnieniach teoretycznych, o procesie myślenia, buduje bardzo pragmatyczne zaplecze. Może, a nawet na pewno, autor nie ogarnął całego problemu i nie odpowiada do końca na pytanie – jak myśli profesjonalny programista. Jest to po prostu niemożliwe. Pamiętam jak dziś uwagi i rady moich wspaniałych wykładowców. Mówili o wielu problemach, ale do dziś pamiętam że jakość kodu mierzy się ilością komentarzy. Może to bardzo prosta rada, ale jakżeż istotna. Wiedzą o tym wszyscy którym przyszło modyfikować kod swojego autorstwa po upływie na przykład roku. No cóż nie wszystkie rady można znaleźć w tej książce, jedno jest jednak pewne – naprawdę warto ją przeczytać – a i czyta się wspaniale. Uczmy się myśleć jak programiści – to bardzo ważna i trudna zarazem sztuka.

Gorąco polecam – tu jej opis.

Ten wpis został opublikowany w kategorii książki IT, programowanie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Programowanie – to sztuka

  1. Gabrielv pisze:

    Bardzo podoba mi sie notka. Chcialabym pzctyoac wiecej, gdyz styl pisania jest bardzo obiecujacy. No i oczywiscie, info z tekstu bardzo mi sie przydadza. Czekam na kolejne wpisy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>