Tak jak wcześniej mówiłem, ostatnio jest dużo nowych książek o tej tematyce. Wykorzystywanie Excela do analiz biznesowych staje się oczywistym, choć wciąż parę rzeczy w tej kwestii mnie zaskakuje – o czym pisze trochę dalej. Drugim biegunem jest zastosowanie tego pakietu do obliczeń inżynierskich i naukowych. No i oczywiście rekomendacja książki na ten temat. „Excel w obliczeniach naukowych i inżynierskich” autorstwa Macieja Goneta (wydanie II).
Jestem pod wrażeniem, w jaki interesujący sposób można o tym opowiadać ( przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady ) – Panie Macieju – „czapki z głów”.
Bardzo podoba mi się jedno ze zdań umieszczone na okładce -
„… Słyszy się czasem, że jedyną rzeczą, z jaką nie radzi sobie program Excel, jest parzenie kawy...”.
- od siebie dodam że to wierutna plotka. W książce znajdziemy (tak jak w książce do analiz biznesowych) przykłady wykorzystania Solvera. Dlaczego wracam do tego Solvera? – otóż, na którymś z wykładów, do prowadzenia których czasami mnie zapraszają, podszedł do mnie student kierunku ekonomicznego i powiedział, że on słyszał, że jest taki dodatek do Excela, ale nigdzie nie natrafił na jakikolwiek jego opis. No cóż, może nie wszędzie kształci się dobrych ekonomistów – i właśnie wtedy przypomniał mi się monolog Pietrzaka, który mówił o naszych ekonomistach i piasku na Saharze, ale nie odważyłem się go wtedy zacytować. Mam nadzieje, że między innymi dzięki wykorzystywaniu Excela czasy te mamy za sobą.
Wracając do tej kawy – to osobiście znacznie bardziej wolę nad nią to, co Excel potrafi. Nie sposób nie wspomnieć (mnie jako „primo voto” – elektronikowi) o następnym wspaniałym dodatku, jakim jest Analysis Toolpak. Dzięki niemu, między innymi, działania na liczbach zespolonych w Excelu są tyleż możliwe co proste. Tak to nie pomyłka – działania na liczbach zespolonych. Są tu pewne ograniczenia ( funkcje nie akceptują tablic), ale myślę że na 100 inżynierów mających do czynienia z liczbami zespolonymi, może kilku wie, że można do tego używać Excela. Chyba po dołożeniu ekonomistom musiałem i inżynierom.
Co jeszcze można dowiedzieć się z tej książki? Naprawdę wiele fajnych zastosowań Excela – na przykład między innymi:
- różniczkowanie numeryczne
- obliczanie całek oznaczonych
- rozwiązywanie układów równań
- interpolacja danych
- rozwiązywanie równań różniczkowych (!)
W książce znajdziemy też (choć z oczywistych powodów bardzo pobieżnie potraktowane) elementy VBA – czyli wspaniałego języka do programowania łączącego wszystkie aplikacje pakietu Office.
Visual Basic for Application to wspaniałe narzędzie – ale temu poświęce cały wpis w najbliższym czasie.