Excel 2016 Analiza i modelowanie danych biznesowych

Excel 2016

           Tytuł jakby trochę znajomy. No właśnie, poprzednie różnią się tylko wersją Excela – ale czy tylko ? Autor omawia w niej wszystko to co daje nowa wersja Excela i jego możliwości – a trochę tych różnic jest (wykresy). Więc jeżeli mamy i korzystamy z Excela 2016 to warto wejść w jej posiadanie. Co znajdziemy w tym podręczniku ? Myślę, że są to bardzo interesujące zagadnienia a mianowicie:

 • Szybkie przejście od podstaw do zaawansowanych analiz
 • Podsumowywanie danych przy użyciu tabel przestawnych i statystyk opisowych
 • Wykorzystanie linii trendu, regresji wielokrotnej i wygładzania wykładniczego
 • Użycie zaawansowanych funkcji, takich jak OFFSET i INDIRECT
 • Kluczowe funkcje finansowe, statystyczne i czasowe
 • Wykorzystanie nowych typów wykresów programu Excel 2016
 • Tworzenie bardziej efektywnych wykresów w Power View
 • Przetwarzanie złożonych optymalizacji przy użyciu Excel Solver
 • Symulacje Monte Carlo dla cen giełdowych i modeli licytacji
 • Posługiwanie się funkcją AGGREGATE i fragmentatorami
 • Tworzenie tabel przestawnych z danych z różnych arkuszy
 • Podstawy rachunku prawdopodobieństwa i twierdzenie Bayesa
 • Automatyzacja powtarzalnych zadań przy użyciu makr

   Zapewne nie wszystkich wszystkie te zagadnienia zainteresują. Ale nawet jak istotnie tak jest, to warto się z nimi choć pobieżnie zapoznać, by wiedzieć co jest możliwe do osiągnięcia przy użyciu tego wspaniałego narzędzia jakim jest EXCEL. Oczywiście, by używać tych wyrafinowanych funkcji potrzebny jest jakiś zasób wiedzy matematycznej o podstawowych parametrach czy metodach stosowanych obliczeń. Czasami słyszę takie opinie np. przy optymalizacji funkcji, że ktoś jest niezadowolony. Nic dziwnego że dobrych efektów nie będzie, jak się nie umie ustalić odpowiedniej czułości metody, parametrów kwantowania czy właściwej funkcji celu. Oczywiście, że zawiedzie się ten kto liczy na optymalizacje funkcji czy też jej aproksymacje przy użyciu „iluśtam set” układów równań nieliniowych. Nie należy się oszukiwać, iż do zadań takich jak na przykład matematyczny warsztat stosowany w tomografii komputerowej nadaje się Excel. Od tego jest FFT (fast Fourier transform) i każdy kto trochę w tym siedzi wie o tym doskonale. Nie należy więc przesadnie wierzyć w sławetne powiedzenie że „Excel nie potrafi jeszcze tylko wiązać krawatów i parzyć kawy – ale podobno już nad tym pracują”.

     Takim stałym elementem moich wykładów na wyższych uczelniach (okazjonalnych – na zaproszenie), jest pokaz zastosowania modułu Solver. Zaczynam od przykładu z puszką konserwy przy zadanej objętości. Zadanie optymalizacyjne polega na tym, by zużyć na nią najmniej blachy i żeby weszło jej jak najwięcej na standardową paletę.   No i można ! – szybko i łatwo – choć budzi to z reguły zaskoczenie wśród studentów.

        Takich zagadnień spotykamy na co dzień wiele choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że można to zoptymalizować i zrobić taniej lub szybciej. Myślę, że to bardzo dobrze że takie książki są dostępne, bo to właśnie takie podręczniki dają pożywkę i inspiracje tym którzy chcą…

Tutaj znajdziecie opis a tutaj spis treści tej książki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Excel i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.