EXCEL 2010 Analiza i modelowanie danych biznesowych

Excel 2010 Analiza i modelowanie danych
Zgodnie z obietnica, wracam do tej interesującej nowości książkowej – czyli w skrócie EXCEL 2010 dla biznesu. Na początek o minusie. Jak w większości książek o aplikacjach lokalizowanych na język polski, mamy do czynienia ze zgrzytem w postaci: -zrzut z ekranu w wersji oryginalnej (angielskiej), a opis w wersji polskiej. No cóż, wydawcy tego ” rozdwojenia jaźni” jakby nie dostrzegają. Może po prostu za dużo pracy, gdyby tak zrobić zrzuty z ekranu z wersji o której się pisze.
Wracamy do książki. Po pierwsze to wcale nie prawda, że wersja Excela 2010 prawie niczym nie różni się od znanej nam i długo królującej wersji 2007. Ten kto nie wierzy – niech się dokładnie przyjrzy, a ten kto mi uwierzył – ma racje. Właśnie jeden z pierwszych rozdziałów tej książki omawia część tych różnic. A propos rozdziałów tej książki, to zaskoczyły mnie dwie ich cechy – rzadko spotykane u innych autorów.
Po pierwsze każdy z rozdziałów to wiedza poświęcona jakiemuś jednemu zagadnieniu – więc śmiało można przeczytać najpierw rozdział np. 69 – „Wprowadzenie do metody symulacji Monte Carlo” by zaraz potem sięgnąć do rozdziału 37 „Problem podróżującego sprzedawcy” – czyli znanego klasycznego problemu komiwojażera.
To pierwsza cecha tej książki. Drugą, która mnie zaskoczyła i bardzo mi się podoba jest filozofia budowy rozdziału.
To pewien bardzo przemyślany szablon podtematów. Aby dodatkowo zachęcić do tej książki, sięgam do rozdziału 30-tego -„Wykorzystanie dodatku Solver do planowania zatrudnienia” – ciekawe co?
Jak każdy z rozdziałów zaczyna się od „Rozdział zawiera odpowiedzi na następujące pytanie:”
I jest tu zawsze pytanie żywcem z życia wzięte (brawo! to jest naprawdę fajne).
Dalej pojawia się podrozdział „Odpowiedź na pytanie z początku rozdziału”. Tu krok po kroku na gotowych danych (do ściągnięcia) autor mówi o kolejności działań by osiągnąć cel czyli odpowiedź na pytanie postawione na początku rozdziału. Ostatnim podrozdziałem jest temat „Problemy”.To wspaniałe pomysły na to jak „utrudnić nam życie” i do rozwiązanego już problemu „zdrowo dołożyć”. To miejsce dla ambitnych – ale gwarantuje – tematy są tak fajne i nie oderwane od rzeczywistości, że zawsze wciągają – przynajmniej w to wierze po swojej reakcji wielkiego leniucha.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Excel, Nowości książkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>